Prep Sports Schedule – Week of April 22, 2019

Here’s hoping everyone had a Hoppy Easter and wonderful holiday weekend! This week, we have plenty more spring sports events on the prep sports calendar, including an Albert Lea softball broadcast right here on KATE. Stayed tuned in to 1450 AM and follow @KATERadioSports on Twitter to stay up-to-date on all prep sports in the area.

 

MONDAY

11 AM

  • ALBERT LEA BOY’S GOLF @ SOMERBY GOLF COURSE IN BYRON

12:30 PM

  • UNITED SOUTH CENTRAL AND ALDEN-CONGER GOLF @ FARIBAULT

4 PM

  • ALBERT LEA BOY’S TENNIS HOME VS. FARIBAULT

4:15 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT GOLF @ NORA SPRINGS
  • LAKE MILLS GOLF HOME MATCH

4:30 PM

  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS SOFTBALL HOME VS. KENYON-WANAMINGO
  • UNITED SOUTH CENTRAL SOFTBALL HOME VS. WATERVILLE-ELYSIAN-MORRISTOWN

4:45 PM

  • LAKE MILLS GIRL’S TRACK AND FIELD HOME MEET

5 PM

  • ALBERT LEA BASEBALL @ MANKATO EAST
  • UNITED SOUTH CENTRAL BASEBALL @ WATERVILLE-ELYSIAN-MORRISTOWN
  • NORTHWOOD-KENSETT TRACK AND FIELD HOME MEET

 

TUESDAY

TIME TBD

  • NORTHWOOD-KENSETT TRAPSHOOTING @ OSAGE

2:30 PM

  • ALBERT LEA GIRL’S GOLF @ OWATONNA

4:15 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT GOLF @ RIDGE STONE GOLF CLUB

4:30 PM

  • ALBERT LEA BOY’S TENNIS HOME VS. WINONA
  • ALBERT LEA TRACK AND FIELD @ MANKATO WEST
  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS BASEBALL HOME VS. RANDOLPH
  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS SOFTBALL HOME VS. RANDOLPH
  • ALDEN-CONGER GOLF @ GHEC-TRUMAN IN FAIRMONT
  • NRHEG GIRL’S GOLF VS. TRITON @ DODGE COUNTRY CLUB
  • NRHEG AND UNITED SOUTH CENTRAL BOY’S GOLF @ OAKS GOLF CLUB
  • NRHEG SOFTBALL HOME VS. HAYFIELD
  • UNITED SOUTH CENTRAL BASEBALL HOME VS. LAKE CRYSTAL-WELLCOME MEMORIAL
  • LAKE MILLS GIRL’S TRACK AND FIELD VS. FOREST CITY @ WALDORF COLLEGE
  • LAKE MILLS BOY’S TRACK AND FIELD @ GARNER-HAYFIELD-VENTURA

5 PM

  • ALBERT LEA BASEBALL HOME VS. ROCHESTER MAYO
  • ALBERT LEA SOFTBALL @ ROCHESTER MAYO
  • NRHEG HOME VS. HAYFIELD

 

WEDNESDAY

NO GAMES

 

THURSDAY

TIME TBD

  • NORTHWOOD-KENSETT TRAPSHOOTING HOME VS. NORTH IOWA/OSAGE

2:30 PM

  • ALBERT LEA BOY’S GOLF HOME VS. OWATONNA (WEDGEWOOD)

4:15 PM

  • LAKE MILLS GOLF @ BRITT GOLF COURSE

4:30 PM

  • ALBERT LEA BOY’S TENNIS @ FARIBAULT
  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS BASEBALL HOME VS. SCHAEFFER ACADEMY
  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS SOFTBALL HOME VS. SCHAEFFER ACADEMY
  • ALDEN-CONGER GOLF VS. MADELIA @ OAKVIEW GOLF COURSE IN FREEBORN
  • NRHEG AND UNITED SOUTH CENTRAL GIRL’S GOLF @ BLOOMING PRAIRIE
  • NORTHWOOD-KENSETT TRACK @ NORTH UNION

5 PM

  • ALBERT LEA BASEBALL HOME VS. FARIBAULT
  • ALBERT LEA SOFTBALL @ FARIBAULT ON KATE
  • NRHEG BASEBALL HOME VS. BETHLEHEM
  • NRHEG SOFTBALL @ BETHLEHEM ACADEMY
  • UNITED SOUTH CENTRAL BASEBALL HOME VS. MEDFORD
  • UNITED SOUTH CENTRAL SOFTBALL @ MEDFORD

FRIDAY

1 PM

  • ALBERT LEA BOY’S TENNIS HOME VS. ROCHESTER CENTURY

4 PM

  • ALBERT LEA SOFTBALL DOUBLEHEADER @ ROCHESTER CENTURY

4:15 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT GOLF @ ST. ANSGAR

4:30 PM

  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS BASEBALL @ SPRING GROVE
  • ALDEN-CONGER GOLF VS. GHEC-TRUMAN @ OAKVIEW IN FREEBORN
  • NRHEG TRACK AND FIELD @ BLUE EARTH AREA
  • LAKE MILLS TRACK AND FIELD @ HAMPTON-DUMONT-CAL

5 PM

  • NRHEG BASEBALL HOME VS. MAPLE RIVER

6:15 PM

  • ALBERT LEA BASEBALL HOME VS. WASECA

 

SATURDAY

TIME TBD

  • NORTHWOOD-KENSETT TRAPSHOOTING @ OSAGE

9 AM

  • LAKE MILLS GIRL’S GOLF @ CLARION-GOLDFIELD-DOWS
  • LAKE MILLS BOY’S GOLF @ WEST HANCOCK

10 AM

  • ALDEN-CONGER, NRHEG AND UNITED SOUTH CENTRAL BOY’S GOLF @ BLOOMING PRAIRIE