Weather Alert

Prep Sports Calendar — Week of January 6, 2020

MONDAY

6:15 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. RICEVILLE
  • RESCHEDULED FROM FRIDAY JAN. 3 LAKE MILLS GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. NORTH UNION

7:15 PM

  • NRHEG GIRLS’ BASKETBALL @ BLUE EARTH AREA
  • ALDEN-CONGER BOYS’ BASKETBALL HOME VS. ST. CLAIR
  • UNITED SOUTH CENTRAL GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. LEROY-OSTRANDER

7:30 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT BOYS’ BASKETBALL HOME VS. RICEVILLE
  • RESCHEDULED FROM FRIDAY JAN. 3 LAKE MILLS BOYS’ BASKETBALL HOME VS. NORTH UNION

 

TUESDAY

6:15 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. ST. ANSGAR
  • LAKE MILLS GIRLS’ BASKETBALL @ NORTH IOWA

7:15 PM

  • ALBERT LEA GIRLS’ HOCKEY HOME VS. FARIBAULT
  • ALBERT LEA BOYS’ HOCKEY @ FARIBAULT
  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS GIRLS’ BASKETBALL @ GHEC-TRUMAN
  • UNITED SOUTH CENTRAL BOYS’ BASKETBALL @ ST. CLAIR

7:30 PM

  • ALBERT LEA GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. ROCHESTER JOHN MARSHALL ON KATE (7 PM PREGAME)
  • ALBERT LEA BOYS’ BASKETBALL @ ROCHESTER JOHN MARSHALL
  • GLENVILLE-EMMONS BOYS’ BASKETBALL HOME VS. KINGSLAND
  • NORTHWOOD-KENSETT BOYS’ BASKETBALL HOME VS. ST. ANSGAR
  • LAKE MILLS BOYS’ BASKETBALL @ NORTH IOWA

 

WEDNESDAY

NO GAMES TODAY

THURSDAY

5 PM

  • NRHEG WRESTLING HOME VS. MEDFORD

5:15 PM

  • ALBERT LEA GIRLS’ HOCKEY @ MANKATO WEST

6 PM

  • ALBERT LEA BOYS’ SWIMMING AND DIVING HOME VS. ROCHESTER JOHN MARSHALL
  • NORTHWOOD-KENSETT WRESTLING @ NEWMAN CATHOLIC
  • LAKE MILLS WRESTLING @ FOREST CITY

7 PM

  • ALBERT LEA WRESTLING HOME VS. OWATONNA ON KATE
  • UNITED SOUTH CENTRAL WRESTLING HOME VS. MAPLE RIVER

7:15 PM

  • ALDEN-CONGER BOYS’ BASKETBALL @ MARTIN COUNTY WEST
  • NRHEG GIRLS’ BASKETBALL @ LAKE CRYSTAL-WELLCOME MEMORIAL

7:30 PM

  • ALBERT LEA BOYS’ HOCKEY HOME VS. MANKATO WEST

 

FRIDAY

5 PM

  • UNITED SOUTH CENTRAL WRESTLING @ LEWISTON ALTURA

6 PM

  • ALDEN-CONGER/GLENVILLE-EMMONS GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. CLEVELAND

6:15 PM

  • NORTHWOOD-KENSETT GIRLS’ BASKETBALL @ OSAGE’
  • LAKE MILLS GIRLS’ BASKETBALL @ FOREST CITY

7:15 PM

  • GLENVILLE-EMMONS BOYS’ BASKETBALL @ SPRING GROVE
  • NRHEG GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. BETHLEHEM ACADEMY
  • NRHEG BOYS’ BASKETBALL @ BETHLEHEM ACADEMY
  • UNITED SOUTH CENTRAL GIRLS’ BASKETBALL @ HAYFIELD
  • UNITED SOUTH CENTRAL BOYS’ BASKETBALL HOME VS. HAYFIELD

7:30 PM

  • ALBERT LEA GIRLS’ BASKETBALL HOME VS. RED WING
  • ALBERT LEA BOYS’ BASKETBALL @ RED WING ON KATE (7 PM PREGAME)
  • NORTHWOOD-KENSETT BOYS’ BASKETBALL @ OSAGE
  • LAKE MILLS BOYS’ BASKETBALL @ FOREST CITY

SATURDAY

9 AM

  • ALBERT LEA WRESTLING @ PLAINVIEW-ELGIN-MILLVILLE

10 AM

  • ALBERT LEA DANCE TEAM @ ANOKA
  • NRHEG GIRLS’ BASKETBALL VS. GRAND MEADOW @ KASSON-MANTORVILLE INVITE
  • NORTHWOOD-KENSETT WRESTLING @ GRAETTINGER/TERRIL
  • LAKE MILLS WRESTLING @ HAMPTON-DUMONT-CAL

1:30 PM

  • CANCELLED GLENVILLE-EMMONS BOYS’ BASKETBALL @ MADELIA

8 PM

  • NRHEG WRESTLING @ STEWARTVILLE

Posted: Nate Dickinson

 


Connect With Us Listen To Us On